Diabli i Ptaszory

Stanisław Kmiołek. Diabli i Ptaszory.10 sierpnia w upalne popołudnie wyruszyliśmy do Wólki-Folwark w odwiedziny do pana Stanisława Kmiołka. Droga była dosyć wymagająca, było bardzo gorąco, pot lał się strumieniami. Jednak dobrze zaplanowana trasa, biegnąca częściowo polnymi i leśnymi drogami, częściowo łagodziła trudy podróży.

Stanisław Kmiołek to ludowy twórca, rzeźbiarz i malarz. Jak mieliśmy okazję się przekonać na miejscu bardzo miły, otwarty, skromny człowiek z przeogromnym wręcz poczuciem humoru.

Swoją przygodę ze sztuką zaczął bardzo wcześnie, bo już w 3 klasie szkoły podstawowej. Jego samorodny talent zauważyła nauczycielka plastyki, został etatowym ilustratorem gazetki szkolnej. W dorosłym wieku odszedł od sztuki, by powrócić do swojej pasji już na emeryturze.

Tematyka rzeźb jest bardzo różna, ale dominują w niej wiejskie, ludowe motywy. Przeważają diabły oraz naturalnej wielkości postacie ptaków, których jest multum. Znajdują się dosłownie wszędzie stoją na półkach, wiszą pod sufitem… Obrazy pana Stanisława to niesamowite karykatury sławnych ludzi i pejzaże.

Jak na zapalonego miłośnika ptaków przystało, na podwórku znajduje się kilka karmników. Najmłodsza uczestniczka wyprawy, Dominika dostała w prezencie od artysty jeden z jego wytworów. Świetna pamiątka, która długo będzie przypominać wspaniale spędzone chwile.

Warto wspomnieć, że swego czasu pan Stanisław Kmiołek brał czynny udział w projekcie mającym na celu popularyzację regionalnego dorobku folklorystycznego oraz zwiększenie zainteresowania tematem lokalnej społeczności. Projekt był realizowany w Zespole Szkół w Rząśniku, gdzie oprócz jego prac, swoje działa wystawiali również Cecyliia Melion z Rząśnika (haft), Jerzy Zawadzki z Lubiela Starego (rzeźba). Oby więcej takich inicjatyw.

Wizyta bardzo miła, pełna wrażeń nie tylko artystycznych. Wieczorem czas było wracać do domów. Upał nieco zelżał, a droga powrotna, po krótszej, asfaltowej trasie minęła bardzo szybko.

/G.P./

Fundusz Inicjatyw ObywatelskichCykliczne wycieczki „Wyszków i okolice” są częścią projektu „Razem na rowerze i plenerze: kulturalnie, aktywnie i lokalnie” jaki od lipca do grudnia realizuje Stowarzyszenie „FormAT „ i jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress