„Pod Wierzbami” – plener malarski

format_plener_jackowo16 sierpnia było trochę pochmurno i wietrznie jak na plener malarski, lecz tego dnia nikt nie zwracał na to uwagi. Czekaliśmy na ten dzień od dawna. Plener to czas kiedy zostawiamy rzeczywistość za sobą i oddajemy się tylko malowaniu, a ten dzień właśnie naszedł… Szczęśliwi tym bardziej, iż plener jest w tak pięknym miejscu jak Jackowo Dolne, w magicznym domu pani Barbary Polak, zwanym „Dom nad Wierzbami”, gdzie czas się zatrzymał a reszta świata została gdzieś daleko stąd…

Jeszcze tego dnia wyszło Słońce. Zaczęliśmy szukać tematów do pracy, choć daleko nie trzeba było chodzić. Tuż za płotem stare wierzby, stare koryto rzeki Bug, przypięte do brzegu łódki, kawałek łąki na której pasały się krowy, a na horyzoncie krzaczaste wierzby. Kilka domów dalej koniec wsi a tam łęgi usiane wierzbami. Kwieciste łąki, kolorowe pola z kępami drzew, z rozsypanymi zwojami siana, zakola i wysepki na  rzece, kilometr dalej Barcice z drewnianym kościółkiem klasy „0” … gdzie nie spojrzeć same cudne krajobrazy. Te kilka dni, to mało.. o wiele za mało by na płótnie opowiedzieć o tym magicznym, pełnym uroku, cichym, spokojnym miejscu.

„Dom nad Wierzbami” to gospodarstwo agro-eko-turystyczne. Piękny dom ze stuletnich bali, przy nim wielki taras i wielki ciosany stół. Siadaliśmy tam do pracy, gdy siąpił deszcz, wieczorami by podziwiać zachody Słońca przebijające się przez gałązki starych wierzb i nasycić się otaczającą ciszą. Dookoła kwiaty i drzewa owocowe. Na każdym kroku towarzyszyły nam „przytulanki”, żądne pieszczot zwierzaki – pies i 3 koty.  Duszą  tego miejsca jest Pani Basia. Chodząca dobroć, miła, cudowna, pełna uroku, ciepła gospodyni. Już od rana rozpieszczała nasze podniebienia wyśmienicie doprawionymi potrawami, własnym chlebem i przetworami. Dbała by niczego nam nie brakowało. Cóż więcej trzeba. Na pewno wrócimy w to miejsce jeszcze nie raz.

Wspaniałą i niezapomnianą atmosferę pleneru tworzyli: Tamara Baczkowska-Urban, Lila Soja, Włodzimierz Cerański, Maciej Fronczak, Agnieszka Długołęcka, Michalina Derlicka, Henryk Kiełczewski, Ewa Budzyńska, Stanisław Zalewski, Agnieszka Sawko, Jan Nowak i Adam J. Karpiński. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy pamiątkowe.

To był pracowicie i cudownie spędzony czas. Specjalne podziękowania od uczestników pleneru dla p. Barbary Polak – dziękujemy Basiu za wszystko. Więcej o cudownej gospodyni i miejscu przeczytacie pod adresem: http://blogwiejski.gazetapowiatowa.pl/ludzie/dom-nad-wierzbami/

Fundusz Inicjatyw ObywatelskichPlener malarski został zrealizowany w ramach projektu „Razem na rowerze i plenerze: kulturalnie, aktywnie, lokalnie”, jaki od lipca do grudnia realizuje Stowarzyszenie „FormAT „ i jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress