„PORTRETY”

"Portrety"

„Portrety”

„PORTRETY”

7 sierpnia 2015 r. w Galerii Sztuki „PeKaP” odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Agnieszki Długołęckiej pt. „Portrety”. Na wernisaż przybyła rodzina, przyjaciele, znajomi i miłośnicy sztuki, który stworzyli sympatyczną atmosferę tego wieczoru. Agnieszka Sawko jako pierwsza zabrała głos witając przybyłych gości w ten upalny dzień i pokrótce przedstawiając osobę Agnieszki, a także odczytała tekst przesłany przez artystę plastyka Lilianę Soję, która nie mogła przybyć osobiście:
– „Agę poznałam w 2014 r. na plenerze w scenerii nadbużańskiego krajobrazu, w który jej osoba wpisana jest w sposób naturalny od kilku pokoleń. Jest na swoim miejscu, nigdzie nie „przesadzana”… Artystka naturalnie zatem Inspiruje się przyrodą, wyjątkowym pejzażem, który przetwarza na swój indywidualny styl pozostając wierna malarskiej formie, paletę preferując wyciszoną i spokojną. Maluje krajobrazy zadumane, skłaniające do refleksji… Tak jakby pragnęła ujawniać świat w swojej nagiej istocie po pysznych kolorach jesieni, kiedy robi się smutno i szaro… Kwiaty namalowane przez Agę już dawno mają za sobą swój czas królowania, ale ich ciągły czar tkwi gdzieś zakodowany w sile odradzającej się natury. Najbardziej jednak Aga jest portrecistką, każdy namalowany portret każe zatrzymać wzrok i uwagę, aby opowiedzieć o sobie…o swojej chwili na ziemi, o tym co najważniejsze w ludzkiej egzystencji…   Czyż to nie są chwile prawdziwego kontaktu ze sztuką?”
Głos zabrał także Włodzimierz Cerański – artysta malarz ze Związku Artystów Malarzy i Grafików:
– „Agnieszkę poznałem kilkanaście lat temu na plenerze malarskim. Jest towarzyska, ale nikt nie wie kiedy ona maluje… Po paru dniach wystawia pięć gotowych obrazów. Nie wiadomo kiedy powstają.. chyba robi to nocami? To jest ewenement nadzwyczajny. Agnieszka jest jednostką niebywałą, oryginalną  i taką z którą miło się przebywa […]”.

Kilka słów o Agnieszce Długołęckiej
„Agnieszka jest wszechstronnie utalentowaną, wrażliwą i nadzwyczaj pracowitą artystką . Jej prace cechuje wnikliwość obserwacji a jednocześnie osobiste, pełne nastroju pokazanie natury często w sposób przyjemnie zaskakujący widza, czasem zmuszający do głębszej kontemplacji. Jest pełna pomysłów i bardzo odważnie podejmuje wyzwania. Jest pomysłodawcą i założycielką Stowarzyszenia Form Artystycznych Turystycznych „FORMAT” , której działalność służy tutejszej społeczności a powstała na terenie dworca Galeria „PeKaP” cudownie ożywia życie kulturalne Wyszkowa. Jestem szczęśliwa, że los postawił na mojej drodze tak wspaniałą, twórczą i odpowiedzialną Osobę – Agnieszkę Długołęcką „Długą”.”  –   Tamara Baczkowska-Urban

7 sierpnia to także rocznica śmierci prof. Ludwika Maciąga – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, profesor tej uczelni ,dziekan Wydziału Malarstwa 1969-1972, autor wielu znanych ilustracji książkowych, projektów znaczków pocztowychgobelinów, jeden z najlepszych współczesnych malarzy pejzażystów i batalistów.
Profesor otwierał dwie poprzednie wystawy Agnieszki. Poznali się na plenerach malarskich organizowanych przez gminę i powiat wyszkowski, na których był opiekunem artystycznym. Zabrakło w ten dzień profesora … a tak mówił profesor  2004 r. na wernisażu Agnieszki: „ […] rzadko kiedy w tym naszym ustylizowanym świecie spotyka się człowieka tak autentycznego jak Agnieszka Długołęcka. Jej obrazy są smutnawe, pogłębione, ale na pewno nie banalne, przez co doskonale oddają charakter i duszę artystki.”
– Aga: ” mojej prace nadal są „smutnawe”- wszystkim chodzi o kolory, ale ja nie widzę w nich smutku, charakter ich się nie zmienił i mam nadzieję, iż były i wciąż są „niebanalne”. Dziękuję wszystkim przybyłym w ten upalny wieczór, za wszystkie miłe słowa i budujące wpisy do naszej Księgi Pamiątkowej i dziewczynom naszym kochanym z „FormATu” za pomoc”.

Dziękujemy przybyłym gościom, dziennikarkom wyszkowskich mediów, WOK „Hutnik” za plakaty i foldery i „Ar Serwis – Mechanika Pojazdowa” za poczęstunek.

Agnieszka Długołęcka ukończyła Studium Reklamy w Ciechanowie z dyplomem z malarstwa surrealistycznego w pracowni artysty plastyka Zygmunta Szczepankowskiego. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Sztuk Użytkowa. Uprawia malarstwo sztalugowe: portret, martwa natura, pejzaż. Zajmuję się też grafiką komputerową, fotografią i solarigrafią, a od czasu do czasu biżuterią z miedzi. Jest jednym z założycieli Grupy SIEDEM, Stowarzyszenia „FormAT” oraz Galerii Sztuki „PeKaP”. Brała udział w licznych plenerach malarskich i wystawach zbiorowych. Obecna wystawa jest jej czwartą wystawą indywidualną.

 

 


Warning: Undefined array key "preview" in /home/format/domains/format.wyszkow.org.pl/public_html/wp-content/plugins/arscode-social-slider-free/arscode-social-slider.php on line 57

Facebook

/home/format/domains/format.wyszkow.org.pl/public_html/wp-content/plugins/arscode-social-slider-free/fblb_slider.php on line 41
false" data-header="
Warning: Undefined array key "ShowHeader" in /home/format/domains/format.wyszkow.org.pl/public_html/wp-content/plugins/arscode-social-slider-free/fblb_slider.php on line 41
false">
Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress