„Żyjemy sztuką tui teatr” projekt FIO 2020
Stowarzyszenie FormAT w 2020 r. od kwietnia do listopada realizuje projekt „Żyjemy sztuką tu i teatr” dofinansowany z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
„Żyjemy tu i teatr” – to cykl warsztatów teatralnych i psychoedukacyjnych dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria”, seniorów oraz wszystkich dla, którzy będą chcieli wziąć w nich udział. W trakcie warsztatów teatralnych prowadzony będzie proces budowania scenariusza z materiałów i treści uzyskanych przez uczestników zajęć. Narywamy także wywiady, z każdym kto chce opowiedzieć nam swoją jakąś historię.Pod okiem pedagoga teatru i artysty plastyka powstanie spektakl ukazujący doświadczenia kulturowe i historyczne podopiecznych w ciekawej formie artystycznej, na premierę którego zostaną zaproszeni mieszkańcy gminy. Warsztaty prowadzone są od kwietnia na facebooku, w grupie zamkniętej pod nazwą „FormAT projekt FIO ”Żyjemy sztuką tu i teatr” 2020. Wszystkie warsztaty nagrywamy, można je odtworzyć w każdej chwili i na każdym urządzeniu. Chętnych zapraszamy do dołączenia do grupy.
W Jackowie Dolnym w „Domu nad Wierzbami” Barbary Polak, odbył się już plener malarski „Wieś wczoraj, dziś, jutro” ,w którym wzięli udział zarówno profesjonalni artyści plastycy jak i amatorzy, członkowie Stowarzyszenia FormAT i artyści z innych miast Polski. Podczas pleneru odbyły się warsztaty plastyczne dla grupy plastyczna ze ŚDS Soteria w Wyszkowie. Wyposażyliśmy grupę malarską Stowarzyszenia FormAT i grupę plastyczną ŚDS Soteria w materiały plastyczne. Powstałe prace malarskie pokażemy na wystawie poplenerowej w Galerii „PeKaP”, a część z nich zostanie przekazana na aukcję charytatywną Jurka Owsiaka organizowaną w Wyszkowie.
„ Teatr na Stacji” – na starym dworcu PKP w Wyszkowie na poczekalni dworca stworzymy pierwszy niezależny teatr w mieście, z krzesełkami rozkładanymi, ogrzewaną panelami na podczerwień i nagłośnieniem, w której wystawiać będziemy spektakle teatralne przy współpracy z artystami amatorami z doświadczeniem choroby psychicznej i seniorami. Stworzymy kulturalny zakątek miasta. Przed nami do realizacji wystawa poplenerowa i spektakl teatralny na jesieni.
Zmiany społeczne jakie chcemy osiągnąć to:
zmiana postaw obywatelskich, antydyskryminacyjnych i prowspólnotowych
edukacja sztuką
budowanie więzi społecznych i międzypokoleniowych
wzmacnianie kreatywności i samooceny uczestników warsztatów
radzenie sobie ze stresem
kształtowanie umiejętności pracy w grupie
kształtowanie postaw wzajemnej akceptacji i wspólnoty
ukształtowanie nowych postaw społecznych względem swojej w niej roli i roli przedstawicieli innych środowisk
wykształcenie gotowości do rozwijania kooperacji międzygrupowej.