Rzeźby Fidestu

Rzeźby Fidestu Leon Gruzd

Rzeźby Fidestu Leon Gruzd. Kliknij, aby powiększyć.

W upalny dzień, 26 lipca wyruszyliśmy obejrzeć rzeźby znajdujące się na Fideście.  Mogliśmy pojechać prostą drogą asfaltową, ale nie dla nas takie łatwe drogi. My wolimy lasami, a Fidest to piękne uroczysko, gdzie zobaczyć można gatunki roślin będące pod ścisłą i częściową ochroną, między innymi widłak jałowcowaty czy kruszyna pospolita, a także gatunki roślin rzadkich, takich jak czermień błotna czy kozłek całolistny. Zamieszkują tam bociany czarne, kilka gatunków dzięciołów, żurawie, można spotkać  łosie, dziki, sarny i inne gatunki. Uroczysko Fidestu to jeden z największych i najlepiej zachowanych lasów bagiennych w woj. mazowieckim.

Celem naszej wycieczki był dom pana Leona Gruzda – nauczyciela, mentora, rzeźbiarza, członka Związku Polskich Artystów Plastyków, który od lat tworzy na Fideście.  Drewniane „fideściaki” – jak sam autor je nazywa, to grubo ciosane, drewniane rzeźby barwne, inspirowane postaciami sąsiadów. Kamienny ślimak zamieszkujący pobliski staw, twarze, postaci, ptaki, wielkie ryby  to tyko niektóre z kamiennych prac jakie  obejrzeliśmy w bardzo miłym towarzystwie samego autora.

Po sesji zdjęciowej z kamiennym figurami ruszyliśmy na tzw. „Białą Górę” – starorzecze Bugu, miejsce położone w Deskurowie, z piękną piaszczystą skarpą, wyspami i zakolami rzeki. Miejsce licznie odwiedzane przez wędkarzy, ludzi spragnionych ciszy i odrobiny spokoju. Na „Białej Górze” Słońce zachodzi niebywale pięknie.

Mimo upału jaki towarzyszył nam przez cały dzień, wycieczka była bardzo udana, sympatyczna i pełna wrażeń artystycznych. Zapraszamy na kolejne nasze wyjazdy.

Fundusz Inicjatyw ObywatelskichCykliczne wycieczki „Wyszków i okolice” są częścią projektu „Razem na rowerze i plenerze: kulturalnie, aktywnie i lokalnie” jaki od lipca do grudnia realizuje Stowarzyszenie „FormAT „ i jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.


Warning: Undefined array key "preview" in /home/format/domains/format.wyszkow.org.pl/public_html/wp-content/plugins/arscode-social-slider-free/arscode-social-slider.php on line 57

Facebook

/home/format/domains/format.wyszkow.org.pl/public_html/wp-content/plugins/arscode-social-slider-free/fblb_slider.php on line 41
false" data-header="
Warning: Undefined array key "ShowHeader" in /home/format/domains/format.wyszkow.org.pl/public_html/wp-content/plugins/arscode-social-slider-free/fblb_slider.php on line 41
false">
Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress