Bajka o upartym Ośle

Celem statutowym Stowarzyszenia Format jest promocja twórczości twórców i artystów. Chcemy Państwu udostępnić twórczość Urszuli Roguskiej:

Scenariusz przedstawienia „Bajka o upartym ośle” trafia do przestrzeni internetowej dla osób zainteresowanych działalnością społeczną i animacyjną. Stanowi materiał edukacyjny i sceniczny przeznaczony dla arteterapeutów, terapeutów zajęciowych, animatorów i innych praktyków, dla których narzędziem pracy jest teatr.
Upór to dziwna cecha. Bywa ceniony i utożsamiany z wewnętrzną siłą i słusznym gniewem. Znamy inne rodzaje uporu: upór dziecięcy, egocentryczny i krótkowzroczny. Jak rozróżnić te dwa oblicza? Jak znaleźć porozumienie? Okazuje się, że każdy akt sprzeciwu i żądania zmiany słusznej czy nie, skłania do dialogu, refleksji i aktywnego poszukiwania kompromisu. O tym wszystkim traktuje „Bajka o upartym ośle”. Ukazująca postacie reprezentujące różne wartości i zderzające się z uparciuchem, który pogubił się w swoich rozumowaniu. W bajce odbywa się spotkanie i rozmowa. Płynie czas i rzeka. Idzie wiosna. Zmiany nastaną. Upór głównego bohatera okazuje się tylko pretekstem do rozważań na temat relacji międzyludzkich. Jakie będzie zakończenie? Czy to zakończenie jednoznacznie złe… trudno powiedzieć.

„Bajka o upartym ośle” została napisana na potrzeby teatru terapeutycznego. Jest to nurt oscylujący na pograniczu teatru amatorskiego i sztuk społecznych. Celem jest wzmacnianie, odkrywanie potencjału osób niepełnosprawnych i wykluczonych., wzmacnianie ich potencjału. Twórczość teatralna pozwala przekraczać własne granice, konfrontować się z emocjami. Budowanie roli, autoekspresja, autoprezentacja, wspólnota, wzajemne wsparcie i współdziałanie- wszystko to daje grupa zorientowana na cel jakim jest spektakl. „Bajka o upartym ośle” doskonale nadaje się do przeprowadzenia grupy przez proces teatroterapeutyczny. Zbudowanie spektaklu, który porusza, wzmacnia, nakłoni do refleksji publiczność jak i samych artystów.

Zapraszamy do korzystania ze scenariusza.
Urszula Roguska pedagożka teatru, animatorka grupy „Połamani słowem”. Od 2013 roku pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy „SOTERIA” w Wyszkowie, realizując różne formy sceniczne.

Troszkę historii w artykule na stronie Środowiskowego Domu Samopomocy „SOTERIA” w Wyszkowie:
https://sds.wyszkow.pl/wordpress/?p=633
https://wyszkowiak.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=4576


Warning: Undefined array key "preview" in /home/format/domains/format.wyszkow.org.pl/public_html/wp-content/plugins/arscode-social-slider-free/arscode-social-slider.php on line 57

Facebook

/home/format/domains/format.wyszkow.org.pl/public_html/wp-content/plugins/arscode-social-slider-free/fblb_slider.php on line 41
false" data-header="
Warning: Undefined array key "ShowHeader" in /home/format/domains/format.wyszkow.org.pl/public_html/wp-content/plugins/arscode-social-slider-free/fblb_slider.php on line 41
false">
Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress