„DREWNIANE” KAZIMIERZA ZAWISZY
„DREWNIANE” Kazimierza Zawiszy
Od 17 czerwca 2016 r. zapraszamy do obejrzenia wystawy Kazimierza Zawiszy pt. „DREWNIANE”.
Kazimierz Zawisza urodził się w styczniu 1933 r. w Skuszewie, gdzie mieszka do dziś. W klasie maturalnej otrzymał propozycję ukończenia pięciomiesięcznego kursu pedagogicznego, który ukończył i otrzymał dyplom uprawniający do nauczania w szkole podstawowej. Ukończył także kurs przewodników harcerskich w Warszawie, uprawniający do pracy harcerskiej w szkołach podstawowych w miejscowościach gminnych i dostał „nakaz pracy” w powiecie siedleckim, w gminie Wodyń, gdzie pracował w latach 1951-1953 r.
W latach 1953-1955 r. w Ełku i Krakowie odbywał zasadniczą służbę wojskową. Do nauczania powrócił w 1956 r. w Szkole Podstawowej nr 2, w tym czasie ukończył śródroczny kurs dla modelarzy szkutników w Siedlcach i Ciechanowie.
Od 1957 do 1990 r. pracował w Szkole Podstawowej w Rybienku Leśnym. W latach 1961-1964 przebywa w studium nauczycielskim o kierunku rysunek i prace ręczne. Ukończył także Wyższą Szkołę Nauczycielska na UMCS w Lublinie w latach 1971-1973, a w latach 1975-1977 studiuje na Uniwersytecie Warszawskim i otrzymuje dyplom magistra pedagogiki.
Kaziemierz Zawisza opracował także projekty prac z drewna zgodnie z programem nauczania zajęć praktyczno-technicznych w kl.IV, które zostały wprowadzone do realizacji w szkołach woj.ostrołęckiego. Jest także autorem artykułów w piśmie metodycznym „Wychowanie techniczne w Szkole” – dwumiesięcznik Ministerstwa Oświaty i Wychowania.
Gdy przeszedł na emeryturę wrócił do rzeźbienia świątków sakralnych i świeckich, powstają także koty, kaczki, czaple, ptaszki, słoneczniki, tulipany czy kapliczki. Rzeźbi głównie w lipie.
Pierwszy raz publicznie Pan Zawisza pokazał swoje rzeźby podczas obchodów 40-lecia Szkoły Podstawowej w Rybienku Leśnym.
Miło nam że Pan Kazimierz Zawisza zgodził się na pokazanie swoich prac również w naszej Galerii Sztuki „PeKaP”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy 🙂
Kilka zdjęć z wernisażu na blogu pana Czapskiego. Zapraszamy do obejrzenia:
http://owyszkowie.blox.pl/2016/06/PeKaP-trwa.html