Młyn w Niegowie
5 sierpnia wyruszyliśmy na koleją wycieczkę fotograficzno-rowerową. Tym razem naszym celem był Młyn „Nowość” w pobliskim Niegowie. W planach mieliśmy zwiedzanie wnętrza młyna. Byliśmy umówieni z panią Urszulą Borkowską, która dysponuje kluczami do obiektu.
Jechaliśmy okrężną drogą, podziwiając piękno okolicznej przyrody. Nieco spóźnieni dotarliśmy na miejsce. Czekała nas miła niespodzianka… Po chwili pojawił się członek zarządu Stowarzyszenia na rzecz Gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie” pan Arkadiusz Redlicki, który podjął się roli przewodnika po „muzeum”.
Oprowadził nas po wszystkich kondygnacjach budowli, co już samo w sobie było nie lada atrakcją, albowiem najwyższe piętro zazwyczaj jest nie dostępne dla zwiedzających. Z przyjemnością słuchaliśmy pana Arkadiusza, który z ogromnym zaangażowaniem i pasją snuł opowieść o historii obiektu, pokazał nam maszyny i urządzenia młyńskie, objaśnił zasady działania i organizację pracy młyna, zapoznał z drobniejszymi eksponatami „muzealnymi”.
Młyn powstał w 1928 roku. Produkcyjna działalność zakończyła się w 1968 roku. „Z uwagi na wartości historyczne i naukowe, jako świadectwo rozwoju młynarstwa na terenach pólnocno-wschodniego Mazowsza, obiekt został wpisany do rejestru zabytków”. Jest to jedna z nielicznych budowli „historycznych” w bezpośrednim sąsiedztwie Wyszkowa, która zachowała się w tak dobrym stanie.
Na miejscu mogliśmy nabyć książkę, autorstwa Stanisława Januszewskiego „Młyn Motorowy „Nowość” w Niegowie”, wydaną staraniem Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego, Fundacji Otwartego Muzeum Techniki i Fundacji Hereditas. Polecamy przeczytać, zwłaszcza, że niewiele osób ma świadomość iż na naszym terenie znajduje tak wspaniały zabytek techniki.
Wracaliśmy wieczorową porą. Jak się okazało, to nie był koniec atrakcji tego dnia. Mieliśmy przyjemność podziwiać z jednej strony cudowny zachód słońca, a z drugiej widoczne z daleka przepiękne burzowe chmury. Na szczęście deszcz nas ominął. Pełni pozytywnych wrażeń bezpiecznie dotarliśmy do domów.
Grzegorz Płachetko
Cykliczne wycieczki „Wyszków i okolice” są częścią projektu „Razem na rowerze i plenerze: kulturalnie, aktywnie i lokalnie” jaki od lipca do grudnia realizuje Stowarzyszenie „FormAT „ i jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Trasa wycieczki