Rzeźby Fidestu
W upalny dzień, 26 lipca wyruszyliśmy obejrzeć rzeźby znajdujące się na Fideście. Mogliśmy pojechać prostą drogą asfaltową, ale nie dla nas takie łatwe drogi. My wolimy lasami, a Fidest to piękne uroczysko, gdzie zobaczyć można gatunki roślin będące pod ścisłą i częściową ochroną, między innymi widłak jałowcowaty czy kruszyna pospolita, a także gatunki roślin rzadkich, takich jak czermień błotna czy kozłek całolistny. Zamieszkują tam bociany czarne, kilka gatunków dzięciołów, żurawie, można spotkać łosie, dziki, sarny i inne gatunki. Uroczysko Fidestu to jeden z największych i najlepiej zachowanych lasów bagiennych w woj. mazowieckim.
Celem naszej wycieczki był dom pana Leona Gruzda – nauczyciela, mentora, rzeźbiarza, członka Związku Polskich Artystów Plastyków, który od lat tworzy na Fideście. Drewniane „fideściaki” – jak sam autor je nazywa, to grubo ciosane, drewniane rzeźby barwne, inspirowane postaciami sąsiadów. Kamienny ślimak zamieszkujący pobliski staw, twarze, postaci, ptaki, wielkie ryby to tyko niektóre z kamiennych prac jakie obejrzeliśmy w bardzo miłym towarzystwie samego autora.
Po sesji zdjęciowej z kamiennym figurami ruszyliśmy na tzw. „Białą Górę” – starorzecze Bugu, miejsce położone w Deskurowie, z piękną piaszczystą skarpą, wyspami i zakolami rzeki. Miejsce licznie odwiedzane przez wędkarzy, ludzi spragnionych ciszy i odrobiny spokoju. Na „Białej Górze” Słońce zachodzi niebywale pięknie.
Mimo upału jaki towarzyszył nam przez cały dzień, wycieczka była bardzo udana, sympatyczna i pełna wrażeń artystycznych. Zapraszamy na kolejne nasze wyjazdy.
Cykliczne wycieczki „Wyszków i okolice” są częścią projektu „Razem na rowerze i plenerze: kulturalnie, aktywnie i lokalnie” jaki od lipca do grudnia realizuje Stowarzyszenie „FormAT „ i jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.